بزرگداشت هفته حسابداری

همایش : "حسابداران: انضباط مالی، آرامش اجتماعی"

14آذرماه 1392 دانشگاه الزهرا(س)


دانشگاه الزهرا(س) با همکاری دانشگاه تهران، انجمن های علمی حسابداری و انجمن های حرفه ای حسابداری و حسابرسی و با حمایت شرکت های بزرگ به مناسبت گرامیداشت هفته حسابداری، همایش ملی " حسابداران: انضباط مالی، آرامش اجتماعی " را در روز پنج شنبه 14آذرماه 1392 برگزار می نماید. در این همایش خدمات حسابداران از جنبه های اطلاعاتی، قراردادی، کنترلی و نظارتی و پیامدهای آن برای جامعه بشری بحث و گفتگو می شود.

در این همایش نقش هایی که حسابداری می تواند در تنظیم قراردادها و نیز کنترل ریسک های اخلاقی و گزینش نامطلوب  داشته باشد و نهایتاً موجب آرامش خاطر طرف های قراردادی شود و نیز انضباطی که در دولت و سازمان های غیر انتفاعی ایجاد می کند، برجسته خواهد شد.

رحمانی مدیر گروه حسابداری دانشگاه الزهرا(س) و دبیر همایش گفت اساتید دانشگاه و بزرگان حرفه در این همایش به هم اندیشی و هم فکری در مورد خدمات حسابداران و حسابرسان و چگونگی بهبود و اثر بخشی آن خواهند پرداخت و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و حسابداران جوان فرصت تبادل نظر و بهره‌مندی از تجارب و اندیشه ها و دیدگاه پیشکسوتان را خواهند داشت.

  محورهای اصلی همایش شامل حسابداران و کارکرد اثربخش بازار سرمایه، حسابداران و کارکرد موثربازار پول، حسابداران و کارکرد اثربخش سازمان های دولتی، حسابداران و روابط اثربخش شرکت ها با تامین کنندگان کالاها و خدمات و کارکنان، حسابداران و روابط اثربخش شرکت ها با مشتریان، حسابداران و بازار کار مدیریتی، حسابرسی و اطمینان بخشی به طرف های قراردادی، حسابداری مدیریت و انضباط شرکتی، حسابداری دولتی، کنترل بودجه ای و انضباط مالی، حسابداری دادگاهی و عدالت، رویکردهای قراردادی و اجتماعی در آموزش حسابداری، حسابرسان داخلی و ارزش آفرینی، و حسابداری، دموکراسی و پاسخگویی می باشد.

به گفته رحمانی حسابداران و حسابرسان منشا خدمات ارزنده ای به بخش های دولتی، اقتصادی و عمومی هستند و هر جا از این متخصصان استفاده نشده است خسارت ها و خسران هایی ایجاد شده است. حسابداران به شفافیت فعالیت های مالی و اقتصادی و آرامش جامعه کمک می کنند که این ها لازمه توسعه و پیشرفت اقتصادی است. حسابداری با پاسخ خواهی و پاسخگویی که بخشی از فرآیند دموکراسی است عجین است و عجب نیست که این دانش و حرفه در جوامع دموکراتیک از جایگاه ویژه ای برخوردار است. حسابداران در افق ایران 1404 و نیز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت نیز نقش ها و مسئولیت های ویژه ای دارند. شناساندن این خدمات به جامعه در درجه اول وظیفه خود حسابداران می باشد و این همایش گامی در این راستا می باشد. جذب استعدادهای برتر و نخبگان برای تحصیل و تدریس و کار حرفه ای در این رشته نیز ایجاب می کند که انجمن های علمی و حرفه ای و دانشگاه ها حسابداری را به نحو شایسته معرفی کنند.

بر این اساس مسابقه مقاله نویسی نیز با عنوان"چگونه حسابداری و حسابرسی موجب انضباط مالی و آرامش اجتماعی می‏‏‏‏‏‏‏شود؟" برگزار می شود. از دانشجویان و حسابداران جوان تقاضا شده است برای پاسخ به سوال حوزه های مختلف کاربرد حسابداری مثل خانواده، بنگاه های خانوادگی کوچک، متوسط و بزرگ، سازمان های دولتی و غیرانتفاعی و ... و در بازارهای مختلف مثل بازار کار، کالا و خدمات، بازار مدیریت، بازار سرمایه، بازار پول را مورد توجه قراردهند و مثال ها و نمونه های واقعی هم ارائه کنند. این مقالات پس از بررسی در قالب مجموعه ای به صورت الکترونیکی منتشر خواهد شد.

فایل های ارائه ی سخنرانان:

دکتر علی رحمانی

دکتر فریدون رهنمای رودپشتی

دکتر بیتا مشایخی

آقای غلامحسین دوانی

آقای امیر پوریا نسب

دکتر جمشیدی فردمحورهای مسابقه: چگونه حسابداری و حسابرسی موجب انضباط مالی و آرامش می شود؟

 

1.     نقش پاسخگویی حسابداری

 

2.     نقش افشا و علامت دهی حسابداری

 

3.     نقش اطلاعات حسابداری در جلوگیری از سقوط قیمت سهام

 

4.     نقش اطلاعات حسابداری در جلوگیری از شکل گیری حباب های قیمت سهام

 

5.     حسابداری و نقش نظارتی سازمان بورس

 

6.     حسابداری و کارکزد سیستم پولی

 

7.     حسابداری و شفافیت، سلامت، رشد و توسعه اقتصادی

 

8.     حسابداری و الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت

 

9.     حسابداری و نظارت عمومی

 

10.  حسابداری و پایداری شرکت ها و سازمان ها

 

11.  حسابداری و توسعه مشارکت ها

 

12.  حسابداری و نظارت بر موسسات پولی و بانکی

 

13.  حسابداری و توسعه فعالیت های نیکوکاری متشکل

مهلت ارسال مقالات:                                  30 آذر ماه 1392

پست الکترونیک جهت ارسال مقالات: iac.alzahra@yahoo.com